2_ COVID – 19

COVID-19 PCR TESTİNİZİ EKOGLOBAL KALİTE VE GÜVENCESİYLE YAPTIRIN!

Covid-19 taşıyıcısı kişilerin belirlenmesinde aktif rol oynayan Covid-19 PCR Testini Ekoglobal’de güvenle yaptırabilirsiniz. Yaş sınırı olmaksızın her yaş grubuna PCR testi uygulanabilir. PCR testinin pozitif olması virüsün tespit edildiği anlamına gelmektedir. Test sonucunun negatif olarak değerlendirilmesi ise kişinin corona virüs taşımadığı anlamına gelmektedir.

Koronavirüs belirtileri olan boğaz ağrısı, ateş, öksürük, kas ağrısı, ishal, bulantı gibi semptomları olan bireyler Sağlık Bakanlığının yetkilendirdiği sağlık kurumlarında PCR testi yaptırabilir. Ekoglobal Covid-19 PCR testi için Sağlık Bakanlığı tarafından yetkilendirilmiştir.

PCR testi nedir?

PCR (Polymerase Chain Reaction), DNA içerisinde yer alan, dizisi bilinen iki segment arasındaki özgün bir bölgeyi enzimatik olarak çoğaltmak için uygulanan tepkimelere verilen ortak bir isim olarak tanımlanmaktadır. PCR bir tanı testi olarak bilinmektedir ve koronavirüste de virüse ait RNA’yı göstermektedir. Yani PCR test koronavirüs sürecinde, vücuttaki virüsün kimliğini göstermek için yapılan bir testtir. Test, vücutta virüsün varlığını, ayrıca vücudun enfeksiyona yanıt olarak ürettiği antikorları belirleyebilmektedir.

PCR testi nasıl yapılır?

PCR testlerinde, burun ve boğazdan ucu pamuklu ince bir çubuk vasıtasıyla sürüntü örneği alınmaktadır. PCR, son derece güvenilir bir test yöntemidir. Bu test özellikle koronavirüste belirti göstermeyen taşıyıcıların belirlenmesini sağlar. Taşıyıcılar saptandığında koronavirüs salgınının da kontrol altına alınması için bir önlem planı oluşturulması mümkün olabilecektir.

  • Kuruluşumuzda testi yapan kişiler, çok özel şartlarda, özel kişisel koruyucu ekipman giyerek, sıkı önlemler altında testi yapmaktadır.
  • Burundan ve/veya genizden sürüntü çubuklarıyla alınan örnekler, kapalı ortamlarda, çok dikkatli bir şekilde taşınıp laboratuvarda test edilmektedir. Kapalı ve hava sirkülasyonu az olan alanlarda maske kullanılarak test işlemi gerçekleştirilmektedir.